Boubín umělců

Boubínský prales představuje pro fantazii podobné místo jako pro rostliny černá zem. Je místem temných počátků, prastavem ducha a zdrojem skryté síly. Rozumí mu každý, kdo miluje noc a nebojí se otevřít její ničivé moci. Lidová fantazie spojovala s hlubokými lesy utajený život mytických bytostí, které se v očištěné podobě dostávaly do pohádek. Působily zde tajemné síly a vše podléhalo jinému řádu, daleko od učesaných zákonů lidské společnosti. Lidé se do lesů báli. Umělci z nich čerpali sílu.

Josef Váchal

Málokdo rozuměl poezii močálů a skrytému životu lesa jako Josef Váchal. Se svojí ženou prošel křížem krážem celou Šumavu a vytvořil z ní nádherné dřevoryty. Jeden věnoval i Boubínskému pralesu. Nabízíme aspoň pár ukázek z cyklu Šumava umírající a romantická

Své dojmy popsal v úvodu knihy dřevorytů takto:

Kde stojím, celá generace stromů stála. Není zde pídě bez smrti, klíčení, přeměny. V pralesním chaosu větví, haluzí, úponků zkřížených odevšad odumřelými tkáněmi a listím snad z předminulého léta a divně zapleteného kořání, na němž život jiný a cizí svou existenci staví, spatřuješ úděsná šílení bytí. Prostoupeny přitom barvami, vůněmi, mlhou různých druhů, posvátností a hudbou sténání a klení, toť symfonie, kterou zde slýchám za dutí vichru, burácení hromu a při hučících vodách.

A ještě douška od Adolfa Heyduka

„Čarovný jest pohled na boubínský prales z jasného, měsíčného večera, nebo za prvního svitu ranního, kdy ozývá se z houští houknutí sovy pralesní a se skály skřek ostříže, nebo když objeví se jelen, krásnou hlavu s mohutnými parohy vhůru vzpínaje, nebo když uplašená družina srnčí lehkými nožkami odkvapiti toužíc uvázne bezvolně v pokryté mechem práchni žalostně blekotajíc.“

A Jana Nerudy

Chtěl věčně bych být jen jak podzimek

Chtěl věčně bych být jen jak podzimek
však jako ten první a zdravý:
má z železa svaly, z žuly hnát,
přitom jak dítě je hravý.

On na každou skulinu hvízdne si
a šustí si v každičkém chrastí,
on mlhy si chytá na větev,
větry do skalních pastí.

On balvany mlhy si do výše
až k temeni Boubínu vleče,
a pranic si z toho nedělá,
v kapkách že vše hned zas steče.

On do kraje smečku si vypustí
svých drobounkých vírových dětí
a do cesty sfoukne jim pro hračku
písek a listí a smetí.

Jak se k nám dostanete

mapa polohy Boubínského pralesa Podrobná mapa
Hotel Kuba
Cena od: 500 Kč os./noc
Hotel Zlatá hvězda Vimperk
Cena od: 420 Kč os./noc
Hotel Terasa
Cena od: 420 Kč os./noc
Přidat hotel 

Vybíráme z fotogalerie

Všechny fotografie

Víte že…

Víte, odkud pochází monstrózní lustr v kostele sv. Jiljí v městečku Vlašim? Skvostná svítilna původně ozařovala palác na Valdštejnském náměstí v Praze.